Według raportu czytelnictwa w naszym kraju przygotowanego przez Bibliotekę Narodową w Warszawie w roku 2016 aż 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Książka przestaje być żelaznym źródłem informacji i rozrywki przegrywając w tym swoistym konkursie z Internetem oraz telewizją.
Są jednak wśród nas osoby, dla których statystyki stanowią wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Niewątpliwie należą do nich nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kikole, którzy zorganizowali happening czytelniczy pt. „Jak nie czytam, jak czytam”, którego inicjatorem w kraju jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Uczniowie wszystkich klas zebrali się na boisku szkolnym ze zwoją ulubioną książką w ręku. Akcja, w której tylko w ubiegłym roku wzięło udział ponad 400 tysięcy uczniów ustanawiając przy okazji rekord w masowym czytaniu w jednym momencie książek. Jak można było się osobiście przekonać jest to ważny element promocji czytelnictwa, które jak się okazuje najpopularniejsze jest wśród młodych ludzi.
Szkoła Podstawowa im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole brała także udział w III ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Miejscem spotkania była Biblioteka szkolna. Spotkanie rozpoczęto od charakterystyki młodego czytelnika. Po ustaleniu tego zagadnienia, młodzi uczestnicy akcji wysłuchali treści zawartej w książeczce: „Pan od angielskiego”. Po wysłuchaniu i przedyskutowaniu tekstu, uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy, które otrzymały za zadanie ułożyć „wydzierankowe opowiadanie”. Każda grupa spisała wywiązała się z zadania imponująco. Powstały wspaniałe i żartobliwe opowiadania.
Następnie młodzi czytelnicy ruszyli do poszukiwań z uśmiechami na twarzach książeczki: „Królewna” oraz zaginionego skarbu. Z każdym krokiem młodzi poszukiwacze zbliżali się do upragnionego celu ukrytego w różnych miejscach na terenie szkoły. W znalezieniu tych miejsc miały pomóc wierszyki-zagadki. Odnalezieniu skarbów towarzyszył radosny śmiech poszukiwaczy. Po intensywnych zadaniach przyszła pora na chwilę wytchnienia i na słodki poczęstunek ufundowany przez dyrekcję szkoły. W tym czasie dzieci wysłuchały treści książeczki „Królewna”. Kolejne zadanie: prace plastyczne „Polska za sto lat” wywołało wiele ekscytacji. Uczestnicy wykazali się wielkim talentem i wspaniałą wyobraźnią. Podczas wykonywania i oglądania poszczególnych prac śmiechu było co niemiara. Na koniec emocjonującego spotkania w bibliotece dzieci obejrzały film: „Tarapaty”.
W spotkaniu brały udział 24 osoby (20 uczniów, czworo opiekunów). Każdy z uczestników „Nocy Bibliotek” otrzymał pamiątkowe zakładki i naklejki z logo akcji. Wszyscy wyszli zadowoleni z postanowieniem, że w przyszłym roku przyjdą ze swoimi przyjaciółmi.
Ewa Lewicka