1 marca uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miała miejsce Uroczysta Gala podsumowująca projekt. Atmosfera niesamowita. Wspaniali ludzie. Emocje na granicy wytrzymałości. Niesamowite przeżycie, które pozostanie w naszej pamięci do końca życia. Zostaliśmy docenieni. Wygraliśmy! Pięknie dziękujemy za wzruszające chwile. Podczas Gali towarzyszyli nam sympatyczni redaktorzy z Telewizji Izraelskiej, którzy przyjechali do nas dzień wcześniej, aby uwiecznić nasze działania. Każdy z nas ma swój wehikuł czasu. W przyszłość zabierają nas marzenia. W przeszłość - wspomnienia.
W maju ubiegłego roku natknąłem się na stronę Forum Dialogu. Szkoła Dialogu to program edukacyjny realizowany od 2008 roku, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która jest najczęściej mało znana.
Zgłosiłem szkołę do projektu w czerwcu. Pod koniec sierpnia uzyskałem pozytywną odpowiedź. W październiku i listopadzie gościliśmy trenerów z Forum Dialogu, którzy podczas warsztatów przybliżali historię, kulturę i obyczaje narodu żydowskiego. Powstawały wówczas koncepcje realizacji projektu. Czasu było niewiele – pracy mnóstwo.
Efekty naszej pracy zamieszczaliśmy na stworzonej do tego celu stronie internetowej oraz na profilu facebookowym. Powstały między innymi: audio i videoprzewodnik, przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej, logo projektu, przeprowadziliśmy lekcje wśród uczniów szkoły w Kikole, przeprowadziliśmy konkursy, posprzątaliśmy teren cmentarza żydowskiego. Zwieńczeniem naszych działań było przygotowanie wycieczki śladami Żydów kikolskich.
Naszymi działaniami zainteresowała się publiczna Telewizja Izraelska (o czym zostaliśmy poinformowani przez biuro Forum Dialogu) oraz TVP Bydgoszcz. 28 lutego gościliśmy w naszej szkole te ekipy telewizyjne, które towarzyszyły nam podczas wycieczki śladami Żydów. Goście z Izraela przeprowadzali wywiady z uczestnikami projektu, odwiedziliśmy Wójta, który zaprezentował odnalezioną macewę. Następnego dnia udaliśmy się w towarzystwie ekipy telewizyjnej do Warszawy na uroczystą Galę podsumowującą projekt do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Podczas Gali ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską w swojej miejscowości. Telewizja z Izraela towarzyszyła nam cały dzień.
Najlepsze szkoły nominowane były w czterech kategoriach: RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁAŃ, ODKRYWANIE HISTORII, INNOWACYJNOŚĆ DZIAŁAŃ, WPŁYW NA LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ. Nasza szkoła, jako jedyna nominowana była we wszystkich kategoriach. Wygraliśmy w kategorii: Odkrywanie Historii. Uzyskaliśmy także zaszczytny tytuł: Szkoła Dialogu. Po zakończeniu Gali rozstaliśmy się z gośćmi z Izraela w przyjacielskiej atmosferze.
Pragniemy w tym miejscu pięknie podziękować społeczności Kikoła, która życzliwie spoglądała na nasze działania, za pomoc z ich strony. Pracownikom i władzom Urzędu Gminy, na których mogliśmy liczyć. Panu Wójtowi za sfinansowanie wyjazdu na Galę. Dyrekcji, koleżankom i kolegom za okazaną pomoc i cierpliwość. Naszym wspaniałym trenerom: Karolinie i Szymonowi. Sympatycznemu Frankowi, który tłumaczył nam wszystko pięknie oraz koordynatorce projektu, Pani Julii.
W szczególności pragniemy podziękować Panu Krzysztofowi Kuczkowskiemu, który udostępnił nam wspomnienia świętej pamięci Pana Leszka Kilanowskiego. Zamierzeniem Pana Kilanowskiego było ocalenie od zapomnienia Jego wspomnień. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Jego życzenie.
Ireneusz Bednorz
https://www.facebook.com/Żydzi-Kikolscy-kultura-religia-historia-134575760595488/