sobota, czerwiec 03, 2023
Text Size

Konkursy

Projekt Historionauci

Uczniowie klasy III a oddziału gimnazjalnego przystąpili w czerwcu do realizacji projektu edukacji historycznej Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt realizowany był we współpracy z Historia Poszukaj, programem edukacyjnym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Biorąc udział w programie HISTORIONAUCI, gimnazjaliści poznali historię lokalnego bohatera Leona Lissowskiego. Urodził się on w 1867 r. Był właścicielem majątku w Kijaszkowie i Steklinku w okolicach Lipna i Kikoła. Uczestniczył w zdobyciu Wilna w kwietniu 1919 r. Za udaną akcję na dworcu pochwalił go sam marszałek Piłsudski. Za udział w wojnie 1918-1920, L. Lissowski został odznaczony srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” V klasy i Krzyżem Walecznych.

Czytaj więcej: Projekt Historionauci

Uczennice z Kikoła w gronie najlepszych

Alicja Pawłowska i Nina Górczyńska zostały laureatkami konkursu KUJAWSKO- POMORSKIM SZLAKIEM HISTORII IV EDYCJA - ZABYTKI SAKRALNE I ŚWIECKIE. Alicja zajęła III miejsce, a Nina otrzymała wyróżnienie. W konkursie uczestniczyło 158 uczniów z 42 szkół województwa. Honorowy patronat nad projektem objął m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty.

Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, później był czas na rozmowy przy słodkim poczęstunku. Konkurs zorganizował Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Bydgoszczy. W konkursie na etapie szkolnym brały udział również Alicja Szymańska i Aleksandra Nierychlewska. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Opiekunem uczennic był Damian Koralewski.

Damian Koralewski

Sukces Natalii z Kikoła

Sukces Natalii z Kikoła14 marca 2018 r. w Gdańsku, w Sali im. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" IPN-u odbył się etap rejonowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Lagrowej Więźniarek Ravensbrück. Konkurs objęła patronatem Żona Prezydenta.

W konkursie uczestniczyło 28 uczniów z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego  oraz 11 uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego, a wśród nich jedna gimnazjalistka z Kikoła – Natalia Żurawska.

Jury w składzie: dr Artur Nowaczewski (poeta i krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UG), red. Piotr Szubarczyk (polonista i publicysta historyczny, pracownik pionu edukacyjnego IPN) oraz Bartosz Januszewski (nauczyciel i historyk, pracownik pionu edukacyjnego IPN) wytypowało trzy laureatki konkursu:

- Natalię Żurawską (Szkoła Podstawowa im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole).

- Aleksandrę Biłanicz (Społeczna Autonomiczna Szkoła Podstawowa w Sopocie);

- Patrycję Terman (Bursa Gdańska im. Ireny Sendlerowej).

Natalia zaprezentowała wiersz „Do ojca” Zofii Górskiej- Romanowicz oraz „Wspomnienia wojenne” - fragment prozy Karoliny Lanckorońskiej. Przygotowywała się pod kierunkiem polonistki – Renaty Kilanowskiej.

Zwyciężczynie etapu rejonowego przeszły do ogólnopolskiego finału konkursu, który odbędzie się w Rudzie Śląskiej 12 kwietnia br. Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników Gali Finałowej oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec, do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück”, w terminie 18-21 maja 2018 r.

Renata Kilanowska

Szkoła dialogu

1 marca uczestniczyliśmy we wspaniałej uroczystości. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miała miejsce Uroczysta Gala podsumowująca projekt. Atmosfera niesamowita. Wspaniali ludzie. Emocje na granicy wytrzymałości. Niesamowite przeżycie, które pozostanie w naszej pamięci do końca życia. Zostaliśmy docenieni. Wygraliśmy! Pięknie dziękujemy za wzruszające chwile. Podczas Gali towarzyszyli nam sympatyczni redaktorzy z Telewizji Izraelskiej, którzy przyjechali do nas dzień wcześniej, aby uwiecznić nasze działania. Każdy z nas ma swój wehikuł czasu. W przyszłość zabierają nas marzenia. W przeszłość - wspomnienia.
W maju ubiegłego roku natknąłem się na stronę Forum Dialogu. Szkoła Dialogu to program edukacyjny realizowany od 2008 roku, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która jest najczęściej mało znana.
Zgłosiłem szkołę do projektu w czerwcu. Pod koniec sierpnia uzyskałem pozytywną odpowiedź. W październiku i listopadzie gościliśmy trenerów z Forum Dialogu, którzy podczas warsztatów przybliżali historię, kulturę i obyczaje narodu żydowskiego. Powstawały wówczas koncepcje realizacji projektu. Czasu było niewiele – pracy mnóstwo.
Efekty naszej pracy zamieszczaliśmy na stworzonej do tego celu stronie internetowej oraz na profilu facebookowym. Powstały między innymi: audio i videoprzewodnik, przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej, logo projektu, przeprowadziliśmy lekcje wśród uczniów szkoły w Kikole, przeprowadziliśmy konkursy, posprzątaliśmy teren cmentarza żydowskiego. Zwieńczeniem naszych działań było przygotowanie wycieczki śladami Żydów kikolskich.
Naszymi działaniami zainteresowała się publiczna Telewizja Izraelska (o czym zostaliśmy poinformowani przez biuro Forum Dialogu) oraz TVP Bydgoszcz. 28 lutego gościliśmy w naszej szkole te ekipy telewizyjne, które towarzyszyły nam podczas wycieczki śladami Żydów. Goście z Izraela przeprowadzali wywiady z uczestnikami projektu, odwiedziliśmy Wójta, który zaprezentował odnalezioną macewę. Następnego dnia udaliśmy się w towarzystwie ekipy telewizyjnej do Warszawy na uroczystą Galę podsumowującą projekt do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Podczas Gali ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską w swojej miejscowości. Telewizja z Izraela towarzyszyła nam cały dzień.

Czytaj więcej: Szkoła dialogu

  • cmentarz.jpg
  • pomnik.jpg
  • sejm.jpg
  • walentynki.jpg
  • wiosna.jpg
  • wystep.jpg
Do wakacji pozostało:
Dni
Godzin
Minut
Sekund
7843396
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim
W tym miesiącu
W poprzednim
Razem
22
62
1295
7841501
165
7573
7843396

Twoje IP: 3.227.251.94
2023-06-03 06:37
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Pogoda

Please provide full Credentials Infomation